Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A láng-atomabszorpciós spektrometria

Az FAAS az AAS legkorábban kialakult módszere. Az abszorpcióra képes részecskék létrehozását, és az abszorpcióra képes állapot fenntartását különböző típusú lángokkal valósíthatjuk meg. A legkönnyebben párolgó és disszociáló anyagok vizsgálatára a metán-levegő-, propán-levegő-láng is elegendő lehet. Valószínű Bunsen és Kirchhoff [15] is ezeket használta lángfotometriás vizsgálataihoz. Az ennél nagyobb hőmérsékletű és atomizáló képességű acetilén-levegő-láng szintén régóta ismert. Lundegardht [21] már a múlt század elején bevezette. A harmadik, ma jelentőséggel bíró lángtípus az acetilén-dinitrogénoxid-láng tudatos fejlesztés eredménye, az acetilén-levegő-lángban csak mértékben párolgó hőálló oxidokat képző elemek elemzési igénye tette szükségessé kifejlesztését, bevezetése Amos és Willis nevéhez fűződik [91]. Az atomfluoreszcenciás méréseknél és a hidridképző elemek meghatározásához használhatunk hidrogén-oxigén-argon-, hidrogén-levegő-lángokat. Ezen lángok alkalmazása azért előnyös, mert a lángot alkotó részecskéknek kicsi a fluoreszcenciát kioltó hatása, illetve kicsi a láng elnyelése ott, ahol a hidridképző elemek rezonáns vonalai találhatók. Hátrányuk azonban az, hogy atomizáló képességük kisebb, mert hiányoznak a lángból a szénhidrogén-lángokban meglévő reduktív lángalkotók [92]. A legfontosabb lángok néhány jellemző adatát a 4.2. táblázat tartalmazza. Mivel az AAS esetén a hosszú abszorpciós út a kívánatos, ezért réses égőn létrehozott síklángokat alkalmazunk. Az égési sebesség meghatározza az égőfej konstrukcióját, és a stabil láng megvalósításhoz szükséges gáz áramlási sebesség értékeit. Az acetilén-levegő-és az acetilén-dinitrogénoxid-láng égőfejei a gázelegyek eltérő égéssebessége miatt különböznek egymástól. Az acetilén-dinitrogénoxid-láng biztonságos működtetéséhez egy, nagyobb kiáramlási sebességet biztosító keskenyebb és rövidebb rést tartalmazó égőfej szükséges. Az atomemissziós és atomfluoreszcens mérésekhez az önabszorpció miatt a rövid fényút az előnyös, ezért hengeres geometriájú lángot (Maker-égő) alkalmazunk (4.8.b ábra).

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave