Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Mintabevitel lángokba

A minőségi elemzést lehetővé tevő lángfestés lehet a példa arra, hogy a vizsgálandó minta viszonylag egyszerű módon, spatula, tű segítségével is a lángba juttatható, a mennyiségi elemzés azonban egy reprodukálhatóbb mintabeviteli megoldást kívánt meg. Gouy [20] 1879-ben kialakította a pneumatikus porlasztót, és megállapította, hogy a porlasztással lángba vitt anyag emissziója arányos az oldat koncentrációjával. Később Lundegardh [21] a levegő-acetilén-láng és a pneumatikus porlasztás együttes alkalmazásával teremtette meg a mennyiségi lángspektrometria alapjait. Kezdetben a mintát közvetlenül a lángba porlasztották, később az előkevert lángokkal együtt általánossá váltak a ködkamrás porlasztó rendszerek.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave