Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A glimmkisülésű sugárforrások plazmájában végbemenő folyamatok

A csökkentett gáznyomásnak (101–103 Pa) köszönhetően a plazmát alkotó részecskék (elektronok, ionok és semleges atomok) közepes szabad úthossza lényegesen nagyobb, mint az atmoszférikus plazmákban, és ennek következtében jelentősen kisebb az energiakicserélődést eredményező ütközések száma is. Ezen plazmákban az elektronhőmérséklet jóval meghaladja a gázkinetikai hőmérsékletet, vagyis az elektronok kinetikus energiája lényegesen nagyobb, mint a semleges atomoké. Ez azt jelenti, hogy a plazma nincs lokális termodinamikai egyensúlyban. Például cseppfolyós levegővel hűtött üregkatódos kisülésű cső héliumplazmájában a katódesés tartományában felgyorsult elektronok 20–30 eV energiával rendelkeznek, míg a negatív ködfény tartományában az elektronhőmérséklet mintegy 20000 K, azaz kb. 3 eV nagyságrendű [14]. Ugyanakkor a gázkinetikai hőmérséklet csupán 300 K, amely radiális irányban csak csekély változást mutat.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave