Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Elektrolitkatóddal atmoszférikus nyomáson üzemelő glimmkisülésű sugárforrás oldatok közvetlen vizsgálatára

Bár a GD-plazmák kutatása és alkalmazása elsősorban szilárd minták kémiai összetételének meghatározását célozta, feltétlenül említést érdemel az atmoszférikus nyomáson elektrolitkatóddal üzemelő glimmkisülésű sugárforrás, amely lehetővé teszi több fémion (Ca, Cd, Cu, Fe, Mg, Mn, Pb, Zn) koncentrációjának monitorálását szennyvíztisztító üzemekben vagy felszíni vizekben. Cserfalvi és Mezei [32-36]alkottaák meg az elektrolitkatódos atmoszférikus glimmkisülés (electrolyte cathode atmospheric glow discharge, (ELCAD)-sugárforrást, és egy, 2007-ben megjelent közleményükben [37]átfogó képet adtak annak működési mechanizmusáról és analitikai kémiai teljesítőképességéről. Az ELCAD sematikus felépítését a 7.9. ábra szemlélteti.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave