Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Detektálási módok

Az XRF-analízisben tipikusan a 2–20 keV energiájú röntgenfotonokat használják gerjesztésre, és ezzel széles rendszámtartományt fed le a módszer a periódusos rendszerből. Amennyiben csak a K-vonalakat vesszük figyelembe, a P-tól (E = 2,01 keV) a Ruig (EKα = 19,2 keV) terjed a vizsgálható tartomány. Természetesen az L-vonalakat is használhatjuk, bár kisebb fluoreszcenciahozammal (1ásd 9.2. és 9.5. ábra). Ebben az esetben a Zr-tól (E = 2,04 keV) egészen az U-ig (E = 13,6 keV) terjed azon elemek tartománya, melyek abszorpciós éle 20 keV-nél kisebb. A gerjesztés feltételeinek tárgyalása után térjünk rá a minta által kibocsátott röntgensugárzás detektálásának módjára. A karakterisztikus sugárzás detektálására két alapvető módszer ismert: az ED vagy a WD.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave