Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Vékonyréteg alkalmazásának módszere

Alkalmazása esetén a mátrix zavaró hatását — a vizsgálandó minta összetételétől függően — 10–100 nm (0,1–1 mg/cm2) vastagságú minta mérésével küszöböljük ki. A módszer hátránya, hogy a mért karakterisztikus intenzitások igen kicsik, és a homogén, reprodukálható vékony minták készítése igen nehéz. Kis koncentrációban jelenlévő elemek csak hosszú mérési idő során, vagy egyáltalán nem határozhatók meg ezzel a módszerrel. Ilyen vékony mintánál az XRF-analízis alapegyenletében az intenzitás lineárisan függ a koncentrációtól, azaz Ii = kCi, ahol k konstans. Az, hogy milyen minta tekinthető vékonynak, függ a mintának a gerjesztő sugárzásra, valamint a meghatározandó elem karakterisztikus röntgenvonalára vonatkozó tömegabszorpciós együtthatójától [lásd (9.29) egyenlet]. Ha a minta vastagsága (felületi sűrűsége) ρd < 0,1/ti(E0), akkor a (9.29) egyenlet feltétele 5% relatív hibán belül teljesül. A vékonyrétegmódszert elsősorban röntgencsöves gerjesztésnél alkalmazzák.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave