Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Totálreflexiós röntgenfluoreszcencia spektrometria

A röntgensugarak teljes visszaverődésének felfedezéséről Compton 1923-as közleményében [44] számol be: kísérletei szerint egy sík felületű minta visszaverő képessége meredeken növekszik a közelítően 0,1° (1,8 mrad) értékű, kritikus szög alatti megvilágítás esetén. Yoneda és Horiuchi 1971-ben [45] e jelenség röntgenfluoreszcens analitikai alkalmazására tett javaslatot sík felületű, reflektáló hordozóra felvitt, kis mennyiségű minta esetén. Ötletüket Aiginger és Wobrauschek [46, 47], valamint Knoth és Schwenke [48, 49] további kísérletekkel egészítették ki. Fejlesztő munkájuk nyomán született meg a TXRF-spektrometria. Napjainkra nagy érzékenysége, kis kimutatási határai és csekély mintaigénye elismert mikroanalitikai módszerré avatták. Általánosságban a TXRF-spektrometria a gerjesztést sajátos geometriai elrendezésben megvalósító ED XRF módszer. Ezen elrendezésben a gerjesztő röntgensugár a mintahordozó reflektor felületével kb. 1,8 mrad-nál, azaz a teljes visszaverődés határszögénél kisebb szöget zár be.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave