Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Mikroszkopikus röntgenfluoreszcencia-analízis

Napjainkban egyre több alkalmazás követeli meg nyomkoncentrációjú elemek mennyiségének mikroszkopikus mintatérfogatból való meghatározását. A röntgenoptikai eszközök fejlődése lehetővé tette hagyományos diffrakciós röntgencsövek vagy szinkrotronsugárzás felhasználásával mikrométeres mérettartományú röntgennyalábok előállítását, amely megnyitotta az utat az XRF-analízis előtt, hogy mikroanalitikai módszerré váljék. A mikroszkopikus röntgenfluoreszcencia-analízis (µ-XRF) két fő módban alkalmazható elemanalitikára. Pontanalízis során egy kiválasztott mikroszkopikus térfogatot gerjesztünk a mikroszkopikus röntgennyalábbal, amelynek elemi összetételére kíváncsiak vagyunk. Pásztázó módban kétdimenziós elemeloszlási térképek vehetők fel a mintáról, amelynek térbeli felbontását a röntgennyaláb mérete határozza meg. A pásztázás — a töltött részecskenyaláboktól eltérően — nem a nyaláb, hanem a minta mozgatásával érhető el, azaz álló nyalábban a minta mozog két egymásra merőleges (XY) irányban. Emiatt a pásztázó módú µ-XRF-kísérleti állomások mintaállványa legalább kétdimenziós transzlációs lehetőséggel rendelkezik, számítógépes vezérlésű léptetőmotorokkal mozgatható, ami lehetővé teszi a minta letapogatását, illetve az alkalmazott röntgenoptika fókuszsíkjába való beállítását. Precíziós léptetőmotorokkal már 1 µm-en belüli pontossággal pozícionálható a mintaasztal. A minta mérés közbeni megfigyeléséhez érdemes TV-kamerával felszerelt optikai mikroszkópot alkalmazni, amelynek fókuszsíkja megegyezik az alkalmazott röntgenoptikáéval. Az objektívlencse nagyításának elfogadható munkatávolsághoz kell illeszkednie, hogy a bejövő vagy a kimenő nyaláb átmetszése elkerülhető legyen. A µ-XRF az utóbbi évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül, aminek természetes velejárója e méréstechnika elvét és alkalmazásait részletesen bemutató könyv megjelenése [10].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave