Zimmer Márta

Arcészlelés


Az életkor észlelése

Ha valakiről egy gyors leírást kell adnunk, akkor talán az egyik első dolog, amit mondunk (nemének említése után), hogy például „amolyan jó negyvenes”. Azt gondolnánk, hogy a legtöbb esetben a felismeréshez, beazonosításhoz lényegtelen az illető kora, pedig számos olyan eset van, amikor kifejezetten fontos. Gondoljunk csak arra, hogy boltosként ránézésre el kellene döntenünk, adhatunk-e el dohányárut vagy alkoholt egy fiatalnak. Még ennél is fontosabb lehet az a kérdés, hogy az idő függvényében milyen változások mennek végbe az emberi arcon. Ha eltűnt gyerekeket évek múltán próbálnak felkutatni, akkor nem árt tudni, hogy az idő előrehaladtával milyen változásokon mehetett át a külsejük. Az arányokat tekintve mindmáig nagyon kevés kutatás foglalkozik az életkor észlelésével. Különösen igaz ez az utóbbi esetre, amikor is az eltelt évek alatt kialakult változásokat kellene feltérképeznünk. Itt elsősorban számítógépes modellezésekkel próbálnak „öregíteni” arcokat.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 858 3

Milyen információk olvashatók le egy arcról? Velünk született vagy tanulás útján szerzett képesség az arcok felismerése? Mit észlel az újszülött egy emberi arcból? Mennyire jó az idős emberek érzelemfelismerése? Mit jelent az arcvakság? Hogyan teljesítünk szemtanúként a rendőrségen? Hol tartanak az arcrekonstrukciós vagy az érzelemfelismerő számítógépes programok? Hasznosak a biztonsági és térfigyelő kamerák? Hogyan működik egy arcfelismerő rendszer a gyakorlatban?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Arcészlelés érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zimmer-arceszleles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave