Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


3. A büntetőjog és a büntetőjog-tudomány történeti előzményei Magyarországon

A XV. század végéig a középkori magyar büntetőjog sajátossága a sporadikus – büntetőjogi tartalmú – törvények és a jogkönyvek sokaságának hiánya. Középkori jogunk a büntetések szerint csoportosította a bűncselekményeket.139 A hazai jog összeírásának szükségessége vezetett el a magyar (nemesi) szokásjog első latin nyelvű összefoglalásához, azaz Werbőczy István Tripartitumához/Hármaskönyvéhez. Ez a három részből álló, a magánjog és a közjog szabályait együttesen tartalmazó, a kialakult szokásjogot összegző mű/gyűjtemény azonban a büntetőjoggal csak a vagyonjog, a magánjog szempontjából releváns kérdésekkel, illetve a perjoggal foglalkozott, továbbá a hűtlenség 18 esetét sorolta fel, pontosabban a legsúlyosabbnak ítélt bűncselekmények minősítése a hűtlenség kategóriájába sorolással történt.140 A szakirodalom elismerően számolt be Werbőczy munkájáról, de sem céljánál, sem tartalmánál fogva nem tekinti a büntetőjog tudományos művelése kísérletének.141 A vagyoni vonatkozások rendszeres keretbe foglalása, a legfontosabb bűncselekményi körök meghatározása az eljövendő évszázadokban azonban a bírói praxist segítette. A büntető gyakorlat bizonyos mértékű humanizálására való törekvés, a jogos védelem tudományos igényű definíciója az új szemlélet előhírnökei voltak.142

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave