Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


3.4.3. Wlassics Gyula

Wlassics Gyula (1852–1937) 1886-tól az MTA levelező, 1892-től rendes tagja. 1890–1895 és 1903–1906 között a Budapesti Egyetemen a büntetőjog rendes tanára.319 Az anyagi büntetőjog terén végzett nagy munkái közül ki kell emelni a kísérletről és a részességről írt két nagy terjedelmű és „rendkívüli becsű monográfiáját, melyeket a Magyar Tudományos Akadémia is pályadíjjal tüntetett ki”.320 A tettesség és a részesség tana című munkája 1885 után 1893-ban második, átdolgozott kiadásában is megjelent, és ebben az időszakban „a legértékesebb monográfiája és legnagyobb dicsekvése büntetőjogi irodalmunknak”.321

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave