Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


4.2.5. Hacker Ervin

Hacker Ervin (1888–1945) büntetőjogász. 1919-től pozsonyi egyetemi magántanár, 1920-tól a miskolci jogakadémia tanára, 1943–1945-ben nyugalmazott rendes tanár a debreceni jogi karon.394 Hacker Ervin a bűnügyi tudományok számos ágával foglalkozott, így a büntetőjogon kívül munkássága kiterjedt a kriminálstatisztikára, a kriminológiára, a börtönügyre is. Ez utóbbi témával foglalkozó munkájában Hacker a börtönügy történetét, „jelen állását”, a börtönrendszereket, a szabadságvesztés-büntetés kritikáját mutatja be. Ezt követően tárgyalja a börtönügyi igazgatás, továbbá a letartóztatási intézetekkel kapcsolatos kérdéseket. „A börtönügyi politika” címet viseli a kötet utolsó fejezete. Ez alatt a börtönügyre vonatkozó tételes jog kritikáját érti.395 Az 1936. évi büntetőjogi tankönyvében a bevezetésben ír fogalmi kérdésekről, a büntetőjog történetéről és jogbölcsészeti (büntetési) elméletekről, majd kriminológiai tényezőkről, a jogforrásokról és hatályukról. A második rész a büntetendő cselekményt taglalja. A tankönyv szerkezeti felépítése tekintetében már több ponton a jelenkori felfogáshoz közeli álláspontot képvisel. A jogkövetkezmények terén a büntetéseket, a biztonsági rendszabályokat és a javító-nevelési intézkedéseket tárgyalja.396 Kriminálpolitikai írásaiban többször is értékeli a dologház, még inkább a szigorított dologház magyarországi intézményét.397

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave