Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


5.1. A magyar büntetőjog és tudományának alakulása 1948 és 1961 között

Az 1940-es évtized második felében még hatályban volt a Csemegi-kódex általános és különös része, amelynek novelláris kiegészítését az 1848. évi XLVIII. törvény (III. Bn.) tartalmazta. E törvény első fejezete az elmebeteg bűnelkövetők biztonsági őrizetéről rendelkezett, majd különálló deliktumként szabályozta az ittas vagy bódult állapotban elkövetett bűncselekményt, míg a harmadik fejezettől kezdődően egyes további különös részi bűncselekmények szabályozása található meg.400 A novella kriminálpolitikai hátterében az egyik oldalon a Csemegi-kódex elvei és dogmatikája húzódott meg, a másik oldalon előfutára volt a gyökeresen eltérő marxista-leninista ideológiára és jogpolitikára épülő, tettes-büntetőjog felé forduló jogfelfogásnak és az 1950. évi Btá-nak. Továbbá a novellának be kellett illeszkednie a nehezen áttekinthető, heterogén büntetőjogi szabályhalmazba. Ezen ambivalens jelleg ellenére számos pozitív vonása említhető. Így eltörölte a feudális maradványnak mondható párviadal privilegizációját, és többé nem engedte meg a házi fegyelmi jog gyakorlása körében a könnyű testi sértés okozását. Ma is létező jogintézmények elődeit teremtette meg, mint az intézkedések körében a kényszergyógykezelés, a bűncselekmények közül a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vagy a segítségnyújtás elmulasztása. Ezen érdemei mellett összességében azonban szigorítás jellemezte a novellát.401

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave