Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


5.2. A magyar büntetőjog és tudományának alakulása 1961 és 1989 között

1961-ben egységes szocialista büntető kódex született, amely 1962. július 1-jén lépett hatályba. A szocialista társadalom védelmét szolgáló törvénykönyv a szocialista törvényesség érvényesülésének biztosítására törekedett. A bűncselekmény a bűntett fogalmával azonosult, de a bűntett meghatározásába már beépült a bűnösség is, azonban fogalmi elemként változatlan tartalommal megmaradt a társadalomra veszélyesség is.420 Az első szocialista Btk. hatására jelentősnek tekinthető művek születtek. Közöttük Kádár Miklós és szerzőtársának könyve a hazai tudomány eredményeire is támaszkodva dolgozta fel a büntetőjog általános tanait.421 Kádár Miklós (1904–1971)422 félretette a büntetőjogászok német alapokra visszanyúló dogmatikáját, és a fogalmak cizellálása helyett azokat a valóságot tükröző funkciójukra egyszerűsítette. Kádár a büntetőjogi felelősséget csak a tételes jog anyaga alapján értékelte és tárgyalta.423 Megítélésünk szerint Kádár legjobb munkái közé sorolható egy bevezető, áttekintő tanulmány.424

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave