Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


1.1.1. Cesare Beccariáról és fő művéről

Cesare Beccaria (1738–1794) az akkoriban osztrák uralom alatti Milánóból származik. A Paviai Egyetemen 1758-ban húsz évesen jogi végzettséget szerzett, majd visszatért Milánóba, ahol magával ragadta a XVIII. századi felvilágosodás szellemi pezsgése. Barátai tanácsára 1763-ban kezdi el írni a Dei delitti e delle pene-t (A bűnökről és a büntetésükről), amelyet egy évvel később 1764-ben először anonim nyomtattatott ki. A mintegy 100 oldalnyi terjedelmű írás a büntetőjog-történet legjelentősebb és legnagyobb hatású művei közé sorolható, s a szerző már 26 éves korában nemzetközi hírnévre tett szert.

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave