Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


1.2. A klasszikus büntetőjogi iskola alaptételei és sajátosságai

A modern értelemben vett büntetőjog-tudomány időben első irányzata a klasszikus iskola, amelyet a feltörekvő polgárság nézetrendszere hívott életre a XVIII. és a XIX. században. Képviselői kezdetben mindenekelőtt a feudális jogbizonytalanság és önkény ellen kívántak fellépni. Első kiemelkedő és meghatározó alakja a már idézett Cesare Beccaria, akinek A bűntettekről és a büntetésekről (Dei delitti e delle pene) című munkája ismeretesen 1764-ben jelent meg először. Beccaria ebben a művében foglalta össze büntetőjogi és kriminálpolitikai nézeteit. Végső következtetése:

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave