Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


S mert láttuk a célt, már elérni hittük

Szépen indult minden. Az 1868. évi negyvennegyedik törvénycikk széles körű jogokat biztosított a nemzetiségeknek. „Bármilyen nemzetiségű állampolgár anyanyelvén szólalhatott fel a községi, törvényhatósági és az egyházi gyűléseken, anyanyelvén intézhetett beadványokat valamennyi hatósághoz, a kormányhoz is, s azokra anyanyelvén kellett választ kapnia. A törvényeket az országban lakó valamennyi nemzetiség nyelvén ki kellett adni. Alsó fokú bíróságok előtt bárki anyanyelvén pereskedhetett… Bármely nemzetiségű állampolgárnak jogában áll közművelődési, tudományos, művészeti és gazdasági egyesületeket, társulatokat és intézményeket létesíteni s azok nyelvét szabadon meghatározni… Valakinek a nemzetisége nem tekinthető az országban létező bármely hivatalra vagy méltóságra való emelkedési akadályul… A korabeli Európában (mint arra Hunfalvy Pál rámutatott) a nemzetiségi kérdés Svájcot kivéve sehol sem volt külön törvénnyel rendezve.” (Kolossa Tibor szövege a Magyarország története 6/2 kötetében, 1979.)


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave