Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


Látjátok feleim

1098-ban néhány francia bencés szerzetes elhatározta, hogy a rendalapító Szent Benedek szigorú szabályaihoz visszatérve, szorgos munkával, imádságban és önkéntes nélkülözésben él kolostorában, a Dijon melletti Citeaux-ban. Kevés követőjük akadt, és a kis közösség fel is olvad a bencés rend nagyszámú kolostorainak tömegében, ha egy Bernát nevű gazdag burgundi nemes ifjú vagy kéttucatnyi társával 1115-ben be nem áll a kolostorba és Stephen Harding angliai születésű apátjuk vezetésével nem indít meg egy bámulatraméltóan népszerű vallásos mozgalmat. Durva fehér szövésű, fekete kápájú öltönyüket egyre-másra öltötték fel többnyire jómódú nemesi-lovagi családok fiai, akik valami újat, jobbat, mást óhajtottak, mint amilyen az addigi világi életük volt. A század végére már háromszázötven kolostoruk volt szerte Európában. A Citeaux-ról cisztercitáknak nevezett szerzetesek már 1142-ben megtelepültek Magyarországon: katonai erődként is jelentős monostoruk, az ország egyik legnagyobb és akkor legkorszerűbb egyházi épülettömbje a mai Bátaszék közelében, a dombvidéken épült, közel a Dunához, Cikádor néven. Később a Bakony erdei között megbúvó Zirc lett számos kolostoruk központja. Hatásukat érezteti, hogy Bátaszéktől valamivel beljebb, a tolnai dombok között megbúvó Cikó falunak ma is látható II. Géza korabeli templomromja…


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave