Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


Gesta Hungarorum

1173 januárjában egy százkilencven centiméter magas, huszonöt éves délceg férfi és egy törékeny testalkatú, alacsony asszony, aki talán már ekkor várandós volt fiával, Imrével, lépett Magyarország trónjára. Zengett a kórus, szóltak a harsonák, peregtek a dobok a hólepte székesfehérvári koronázó templomban. Béla, e néven a harmadik, kezdte meg huszonhárom évig tartó uralkodását. Ő az első magyar király, akinek külsejét pontosan ismerjük, hála 1848-ban feltárt sírjának és a napjainkban lefolytatott tudományos antropológiai vizsgálatnak. (A királyi pár arcképét a Népszabadság közölte 1986. május 28-i számában.)


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave