Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Előszó

A római irodalom egészét kellő terjedelemben és mélységben összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A múlt század elejétől napjainkig mintegy húsz munka jelent meg e témakörből, azonban ezeknek többsége alig haladja meg a száz oldalt. Az igényesebb feldolgozások között találhatók fordítások és eredeti művek. A fordítások közül említésre méltóak Ribbeck Ottó: A római költészet története, I–II. Budapest, 1891–1893. és I. M. Tronszkij: Az antik irodalom története, Budapest, 1953. E munkák azonban részint adataikban, részint szemléletükben ma már elavultnak tekinthetők. Az eredeti művek között a legigényesebb Borzsák István két könyve: A latin nyelv szelleme, Budapest, 1942. és A római irodalom, Budapest, 1944., amennyiben a tárgyalt római szerzők elmélyült olvasásán és a legnívósabb modern szakmunkák eredményein alapulnak. A legterjedelmesebb viszont Falus Róbert: A római irodalom története, Budapest, 1970. című könyve. Mégsem tölthetik be a kézikönyv szerepét, mert az előbbiek túlságosan rövidek, az utóbbi pedig nem tudományos igénnyel készült, s ez érthető, hiszen Falus Róbert nem volt a római irodalom kutatója.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave