Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Stílusa

Lucretius zaklatott korban élt, és rendkívüli költői tehetsége és érzékenysége alkalmassá tett őt arra, hogy korának minden fájdalmát kifejezze világosan, őszintén, tárgyához és hangulatához illő stílusban. Mesterétől, Epikurostól eltérően, aki száraz és megfontolt bölcs volt, s a költőiségnek még a látszatát is kerülte, Lucretiust féktelen szenvedély feszíti. Epikuros azt vallotta, hogy az isteneknek nincs közük a világhoz, következésképpen a vallásnak nincs reális alapja, ennek ellenére nem szidta sem az isteneket, sem a vallást, sőt a saját maga épülésére olykor részt vett a szertartásokon, Lucretius viszont indulatosan nyilatkozik a vallásról. Epikuros száraz logikával bizonyít, Lucretius logikus rendbe rakott költői képek sorával láttatja az „igazságot”. E. J. Kenney hangsúlyozza, hogy az epikureus filozófiát kifejtő részek és az azokból levont következtetések stílusa más és más: az előbbieké egyszerű, az utóbbiaké fennkölt, ha az antik retorika három stílusnem elméletében gondolkodunk. E megállapításban van némi igazság, ha úgy értelmezzük, hogy azért a kifejtő részeket is megnemesíti a költészet varázsa, másrészt – mint fentebb láttuk – e részeket is indulattól fűtött betétek szakítják meg, melyek részint a főtéma kifejtését lassítják le, részint változatossá teszik a stílust a tanító részekben is. Lucretius tehát a részletek pontos kidolgozását célzó alexandriai stílust vegyíti az ólatin költészet pátoszával. De még ennél is tovább megy, amennyiben mindezt a hellenisztikus diatribé látványos érvelési technikájával tovább élénkíti. A diatribé (időtöltés, társalgás) műfaját Bión (Kr. e. 325–255) teremtette meg: valamely erkölcsfilozófiai gondolat bő lére eresztett, színes kifejtése látványos stíluseszközökkel és fogásokkal, amelyek még az utca emberét is képesek lekötni.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave