Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Eklogák

Az ekloga szó eredetileg szemelvényt, válogatott verset jelentett, s ebben az értelemben használta Vergilius is, amikor pásztorkölteményeiből (bucolica; bukolos görögül annyi, mint pásztor) tíz darabot kiválasztott és kiadott. A pásztorköltészet műfaját a szicíliai származású görög Theokritos teremtette meg, aki az e műfajban alkotott költeményeit eidyllionnak, idillnek nevezte el. Theokritos a könyvtáráról és tudományáról híres Alexandriában tevékenykedett, igazi világpolgár volt. Idilljeiben azonban a városi környezetből kiemelt hőseit a szicíliai legelők pásztorai közé helyezi, sőt azokkal azonosítja őket. A pásztori környezet és a pásztori életmód szolgáltatja a keretet és a formát verseinek: pásztorai beszélgetnek, versengenek egymással, ezért fontos nála a párbeszédes forma. Pásztorai olyan neveket viselnek, mint Korydón, Damoitas, Daphnis, s olyan nevű kedvesekért epedeznek, mint Amaryllis, Galatea stb. Ebben az idealizált környezetben békés egyetértésben él növény és állat, ember és táj a szerelem mindent megszépítő fényében. Theokritos ezt az ábrándvilágot hagyta az utókorra. Vergilius sok mindent átvesz tőle: a műfajt, a helyszínt, a pásztorok neveit, de soraiból kiérezzük, hogy ez a theokritosi álomvilág már veszélybe került.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave