Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az Epódoszok könyve

Tizenhét költemény, a 41-től 30-ig tartó időszak termése. E gyűjtemény a szatírák 2. könyvével együtt jelent meg Kr. e. 30–29-ben, tehát a szatírákkal párhuzamosan keletkezett. Az epódos tulajdonképpeni jelentése „hozzáénekelt” ti. sor, azaz az első sorra következő, olykor metrikailag attól eltérő rövidebb sor, majd erről kapta a nevét maga a párvers, amelynek ismétléséből az epódos néven közismertté vált támadó hangvételű lírai műfaj keletkezett. A görög irodalomban Archilochos (Kr. e. 7. sz. közepe) és Kallimachos művelte, s iambos néven emlegették, versformájáról. Horatius a jambus sort olykor hexameterrel váltakoztatja. A kötet metrikai elv szerint épül fel. Az 1–10. darab versformáját a jambikus trimeter és dimeter váltakozása adja. A 11. epódosz egyedül áll a kötetben versformájára nézve: jambikus trimeter váltakozik egy elegiambusszal. Ez utóbbi verssor egy daktylikus penthémimerésből (öt félláb) és egy jambikus dimeterből van összetéve. A 12–16. darabban egy hexameter váltakozik egy másik sorral. Végül a 17. epódosz versformája nem epódoszi disztichon, hanem jambikus trimeter. Mindebből világosan kitűnik, hogy Horatius metrikailag változatosságra törekedett.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave