Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az ódák

A Kr. e. 30–29 táján közzétett Epódoszok és a Szatírák 2. könyve már tartalmaz olyan verseket, amelyek átmenetet alkotnak az ódákhoz, például a 13. epódosz és a 2, 6. szatíra. Az ódák 1–3. könyvét együtt publikálta Kr. e. 23- ban, a negyediket pedig tíz évvel később. Az első könyv 38, a második 20, a harmadik 30 ódát tartalmaz. E három könyv szerves, zárt egységet alkot. Az egész gyűjteményt két asklepiadési versmértékben írt, a költészet fenségét és halhatatlanságát hirdető vers fogja közre, az 1, 1. és a 3, 30. óda. Középpontjában egy 12 versből álló ciklus áll, amelyen az utolsó óda kivételével az alkaiosi és sapphói strófában írt versek szabályosan váltakoznak (2, 1–12). E ciklus előtt és után egyaránt 38 óda található. Az önálló egységet alkotó 4. könyv középpontjában a költészet nyújtotta halhatatlanságot hangsúlyozó, asklepiadési versmértékben komponált óda áll: 4, 8, s ezt fogja közre hét-hét óda. Mivel az első asklepiadési versmértékben csak az említett három ódát írta, s versesköteteinek kompozíciójában fontos szerepet szánt nekik: e három vers szimbolikus értelemben egész ódaköltészetének halhatatlanságát hirdeti.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave