Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Költészetének sajátos jegyei, stílusa

Propertius sok tekintetben különbözik a kortárs latin költőktől mind verseinek felépítésében, mind szókészletében. Verseinek struktúrája a modern olvasó számára is olykor logikátlannak, a részek közötti átmenet kényszeredettnek, képei pedig az érthetetlenségig merésznek tűnnek fel. Mértéktelenül sokat akar mondani, ezért utalást utalásra halmoz. Különösen kedveli a rejtett, csak kevesek által ismert mitológiai és földrajzi utalásokat, amelyeket egyéb források hiányában nehéz értelmezni. Mindezek a problémák együttesen komoly szövegkritikai nehézségeket okoznak. A kiadók ugyanis sok mindent logikátlannak, homályosnak éreznek, s rendet, világosságot kívánván teremteni, a kódexek szövegeit folytonosan javítani akarják: versszakokat, sorokat és szavakat cserélnek fel, újabb és újabb konjektúrákat javasolnak, s ez az oka annak, hogy egyetlen más latin költőt sem javítottak annyiszor, mint Propertiust. Jól rávilágít e problémára Scaliger, amikor 1577-es Propertius-kiadásában kijelenti: Quot editores, tot Properti. – Ahány szövegkiadó, annyi Propertius!

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave