Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az Ab urbe condita forrásai, jellege

Livius forráshasználatáról, művének jellegéről közismert az az elmarasztaló vélemény, amelyet R. M. Ogilvie így foglal össze: Valószínű, hogy Livius az események leírásakor mindig csak egy tekintélyt követett, s a szerzők száma nem volt nagy. Bár hivatkozik Fabius Pictorra és L. Calpurnius Pisóra, mégis mivel az előbbi görögül írt, s Livius nem volt eléggé jártas a görög nyelvben, megkérdőjelezhető, hogy első kézből használta. Annak sincs nyoma, hogy az utóbbit közvetlenül tanulmányozta, mert fő forrása Valerius Antias volt. Egyébként is forrásként három újabb történetírót használt: Valerius Antiast, C. Licinius Macert és Q. Aelius Tuberót (Ogilvie, 1965, 6–7). Módszertanilag túlságosan merésznek kell tartanunk az efféle summás megállapításokat, hiszen Livius történeti művének legfeljebb egynegyede maradt ránk. Az értékesebb, azaz saját korához közelebb eső háromnegyed részének forráshasználatáról egyáltalán nem nyilatkozhatunk, mert nincs mire hivatkoznunk. Márpedig nem szabad megfeledkezni arról, hogy Livius azon kevés római történetíró közé tartozik, akik saját korukról is írtak, ami nem volt éppen egyszerű feladat. Ha hihetünk a periochák tartalmi leírásainak, akkor Caesar és Augustus korát 65 könyvben tárgyalta, ami bizony nagy terjedelem, s hogy valóban milyen történetíró volt Livius, e könyvek ismeretében lehetne eldönteni.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave