Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Stílusa, utóélete

Curtius Rufus stílusa választékos és áradó: sok rokonságot mutat Liviuséval mind a szókészletben, mind a szófűzésben. De Vergiliusból is merít, s ezáltal méltóságot ad elbeszélésének. Művében azonban olyan szavak is megjelennek, amelyek majd Claudius és Nero kora után válnak általánosan elterjedtté: bacchabundus, equitabilis, perarmatus stb. Az insociabile regnum (10, 9, 1) majd Tacitusnál jelenik meg újra (Annales 13, 17, 1). A görög istenneveket és politikai terminusokat latinizálja, ezért nemcsak szellemiségében, de stílusában is római és purista hagyományokat követ.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave