Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Florus, a prózaíró és költő

Florus életét csak bizonytalanul tudjuk rekonstruálni, mert a kézirati hagyományban neve alatt különféle műfajokba tartozó alkotások maradtak fenn, s nehezen bizonyítható, hogy a Florus névvel jelölt szerző egy és ugyanaz a személy. A legtöbbet arról a Florusról tudunk, aki a Vergilius orator an poeta című dialógus szerzőjeként szerepel. Maga a dialógus nem maradt ránk, csupán az előszava, ám ebből kiderül, hogy a szerző a hispaniai Tarracóban tanítói tevékenységet folytat, korábban, Domitianus császár alatt azonban részt vett egy költői versenyen, amelyen szerinte igazságtalanul alulmaradt. Ezután sokat utazott, majd Tarracóban telepedett le, s már öt éve itt tanított, amikor ráébredt hivatásának szépségére: most már nem cserélné el azt sem katonai rangokért, sem polgári tisztségekért. Mivel tehát ez a Florus beszél arról, hogy költeményeket írt, elvileg azonos lehet azzal a másikkal, akinek neve alatt versek maradtak fenn az Anthologia Latinában és a Historia Augusta Hadrianus-életrajzában. Ha viszont ez így van, akkor a költő és rétor Florus jó viszonyba került Hadrianus császárral, amire csak úgy adódhatott lehetősége, ha később Rómába költözött.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave