Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Politikai és kulturális helyzet

A Commodus császár halálát követő évszázadot (192–284) politikai, gazdasági és szellemi hanyatlás jellemzi. A római birodalom határait a különféle germán törzsek és a perzsa Sasanida-birodalom egyre gyakrabban veszélyeztetik, a támadások elhárítása anyagilag kimerítette a birodalmat. Septimius Severus (193–211) és a Severus-dinasztia császárai (211–235) még úgy-ahogy tudták biztosítani a birodalom békéjét, bár Caracalla és Heliogabalus alatt a császári hatalom túlkapásai komoly problémákat okoztak. A Maximinus Thraxszal kezdődő katonai anarchia alatt (235–268) egyre gyakoribbá váltak a trónviszályok, az ebben az időben uralkodó katonacsászárok sűrűn váltották egymást. A külpolitikai helyzet romlását példázza, hogy 260-ban Valerianus császár a perzsa király, Sapor fogságába került. Az illyr katonacsászárok (268– 284) megreformálták a hadsereget, fő céljuknak pedig a birodalom egységének megteremtését és megőrzését tekintették. Mint a század korábbi császárai, a politikai helyzet stabilizálásában a pogány vallásnak is fontos szerepet szántak, ezen törekvésük végül véres keresztényüldözésekhez vezetett.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave