Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Diocletianus reformjai, Constantinus egyeduralma

Mint láttuk, a 3. században a Római Birodalom mély válságba került mind gazdaságilag, mind politikailag. A válságból kiutat kereső római császárok a régi vallásos elemekből hivatalos állami kultuszt kívántak kialakítani, s azt a császárhoz való hűség ismérvévé tették. Egyes katonacsászárok az istenek kiengesztelése végett a keresztényeket is pogány áldozatok bemutatására akarták kényszeríteni. Decius (249–251) és Valerianus (253–260) üldözése érzékeny veszteségeket okozott a keresztényeknek, de az egyház szervezetét nem rombolta szét. Gallienus (260–268) beszüntette a keresztényüldözést. Aurelianus (270–275) a „legyőzhetetlen Nap”, a Sol Invictus kultuszát szerette volna egységes birodalmi vallássá tenni, de a régi római istenek szentélyeit is helyreállíttatta. Bár a pogány kultusz megerősödése a keresztényekkel való szembenállást is fokozta, mégis ez időben szilárdult meg az egyház szervezete. Ekkorra már határozott különbségek alakultak ki a klérus és a laikusok között, megerősödött a püspökök hatalma.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave