Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A pogány történetírás

A történetírás műfaja sokat változott a közép és késő császárkorban: a rövidebb terjedelmű munkák jöttek divatba, az epitomé, a chronica és a breviarium. Az epitomé szűkebb értelemben egy korábbi hosszabb munka kivonata, tágabb értelemben viszont mégiscsak önálló alkotás, mert a kivonatoló sajátos szempontból és céllal kivonatol, eggyé szerkeszti, esetleg megváltoztatja, újrafogalmazza az átvett anyagot. Florus példája arra figyelmeztet, hogy az Epitomé (gör. ‘kivágás’, ‘kivonat’) címet viselő munkákat nem szabad puszta kivonatoknak tekinteni. Livius hosszú művéből már az 1. században közkézen forogtak bizonyos kivonatok, de az epitomé mint sajátos műfaj a 2. századtól kezd tért hódítani. A chronica (chronici libri – az eseményeket kronológiai sorrendben, időrendben tárgyaló könyvek) görög műfaj, amely egy nép történelmét vagy a világtörténelmet időpontok szerint ismerteti; a rómaiaknál Cornelius Nepos és Atticus művelte. A breviarium rövid, tömör római történelem, amely az eseményeket kezdetektől a szerző koráig valamely sajátos szempont figyelembevételével tárgyalja. A szót először Suetonius használja: Sallustius számára Ateius Praetextatus Philologus breviariumot készített Róma történelméből (De grammaticis 10).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave