Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


De doctrina Christiana – (A keresztény tanításról)

Augustinus pappá szentelése után egy időre visszavonult, s minden idejét a Biblia tanulmányozásának szentelte. Két kérdés izgatta: hogyan lehet a Bibliában az igazságot megtalálni (modus inveniendi), s hogyan célszerű a meglelt igazságot közölni (modus proferendi). Elmélkedéseinek és kutatásainak eredményeként született meg De doctrina Christiana című, négy könyvből álló korszakalkotó műve, mégpedig a modus invendiendit tárgyaló első részt már 396–397-ben befejezte és kiadta, a modus proferendit kifejtő második részt viszont csak nem sokkal halála előtt (326–327) írta meg. Izgalmas feladat lenne megválaszolni azt a kérdést, miért halogatta az elocutio (stílus) és a pronuntiatio (az előadásmód) kifejtését. Lehet, hogy nem sokkal megtérése után egyedül az igazság megtalálását tartotta fontosnak. De az is elképzelhető, hogy félt a szó erejéről, szépségéről beszélni, mert ezzel felidézte volna rétori tevékenységét, amikor a „becsapás művészetére” oktatta az ifjakat. További szempontja lehetett az a megfontolás, hogy a keresztény igazság oly nagy és vonzó, hogy annak közvetítéséhez nem illik a szónoki ügyeskedés. Bármi is volt azonban az oka, sok-sok tapasztalat után, idősebb korában ráébredt arra, hogy bizony nem mindegy az, hogyan közvetíti a pap a keresztény igazságokat, s ez a felismerés indította arra, hogy az eredetileg tervezett részt, a keresztény retorika alapelveit is írásba foglalja. Tette mindezt a nagy pogány szónok, Cicero műveivel (De oratore, Orator) versengve úgy, hogy megtartva és megújítva annak koncepcióját a keresztény hermeneutika, homiletika és szemiotika alapjait teremtette meg.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave