Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Publius Terentius Afer élete

Terentius életének legfontosabb adatait a Suetonius által írt életrajzból ismerjük, amely Donatus Terentius-kommentárjában maradt fenn. Eszerint Karthágóban született 195/4-ben vagy 185/4-ben. A 185. év mint születésének dátuma Suetoniusra megy vissza, a 195. év pedig Fenestellára. Karthágói származására utal az Afer mellékneve is. Terentius Lucanus rabszolgájaként került Rómába. Gazdája megkedvelte a szép külsejű, tehetséges fiút és felszabadította. Nem lehet eldönteni, mikor történt mindez, de feltételezhető, hogy még Terentius gyermekkorában, mert tökéletesen elsajátította a latin nyelvet, és nagy műveltségre tett szert mind az ékesszólás, mind a filozófia terén. Felszabadítása után felvette volt gazdájának, Terentiusnak a nevét.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave