Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A római irodalomtörténet forrásai

A római irodalomtörténet tanulmányozásának legfontosabb forrásai maguk a fennmaradt irodalmi alkotások. Ezeknek értő olvasása, nyelvi, tartalmi és esztétikai vizsgálata rávilágíthat szerzőik társadalmi helyzetére, művészi szándékaikra, stílusuk jellegzetes vonásaira, magánéletük fontosabb, alkotásaikban is szerepet játszó tényeire stb. Sajátos problémát jelent az irodalomtörténészek számára, hogy a római szerzők ritkán szólnak műveikben önmagukról, s ha ez olykor elő is fordul, például Cicero, Horatius, Ovidius és mások esetében, az így nyert adatok nehezen értelmezhetők egyéb korabeli források hiánya miatt. Például Terentius vitatkozik prológusaiban irodalmi ellenfeleivel, azonban ellenfelei kritikái, azoknak indokai nem maradtak ránk.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave