Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Accius élete és művei

L. Accius Pisaurumban született Kr. e. 170-ben; apja felszabadított rabszolga volt. Ő is hosszú életet élt, mint Pacuvius: 86 előtt halt meg, tehát a fiatal Cicero még személyesen ismerhette. Abban az időben került Rómába, amikor Kratés hatására fellendültek a grammatikai és a retorikai stúdiumok. Ennek köszönhetően kiváló képzést kapott mind grammatikából, mind retorikából. Költő és tudós volt egy személyben. Szónokként azonban nem kívánt tevékenykedni a Forumon, s ezt azzal indokolta meg – Quintilianus szerint –, hogy tragédiáiban a szereplők azt mondják, amit ő akar, a Forumon viszont ellenfelei azt mondanák, amit ő nem akar (5, 13, 43). Cicerói hagyomány szerint harmincéves korában versenyre kelt a nyolcvanéves Pacuviusszal (Brutus 229). Miután Pacuvius visszavonult Tarentumba, Accius maradt Rómában az ünnepelt tragédiaíró. Apró termetét nagy öntudata ellensúlyozta. A collegium poetarum székhelyén, a Minerva-templomban óriási méretű szobrot állíttatott magának (Plinius, Naturalis historia 34, 19). Ugyanitt nem állt fel Iulius Caesar Strabo előtt, aki tekintélyes hadvezér volt, mert magát mint költő nagyobbnak érezte nála (Valerius Maximus 3, 7, 11).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave