Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A fabula Atellana jellemző vonásai

A fabula Atellana a dél-itáliai oszk városról, Atelláról kapta a nevét, ahol a hagyomány szerint kialakult a Kr. e. 4–3. század folyamán. Mint szájhagyomány útján terjedő rögtönzött népi bohózat, sajátos helyet foglal el a római dráma történetében. Egyfelől mint irodalom alatti népies műfaj csak a Kr. e. 2–1. század fordulóján válik „irodalmi” színházi műfajjá, másfelől a maszk használata kezdettől fogva szokásos volt benne, ezért szabad római polgárok is felléphettek színészként az Atellana-színpadokon. Ezek a maszkok négy meghatározott jellemtípust ábrázoltak, akik mindig ugyanolyan maszkot, ugyanolyan ruházatot és ugyanolyan taglejtéseket alkalmaztak, s ami még ennél is fontosabb volt: a legeltérőbb élethelyzetekben ugyanazt a komikus jellemet jelenítették meg, karikatúraszerűen ábrázolva. E négy jellemtípus férfi alakban jelentkezik és beszélő névvel rendelkezik. Hogy mind a négy megjelent-e ugyanabban a darabban, a töredékek alapján nem lehet eldönteni. E négy név – mint Plautusszal kapcsolatban már láttuk: Maccus, Bucco, Dossenus és Pappus.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave