Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Cicero retorikai művei

Cicero életművében az elmélet és a gyakorlat összhangot alkotott. Szónokként beszédeivel sikert sikerre halmozott, akár jelentős, akár jelentéktelen ügyekről volt szó. A szó erejével olyan nagyságok pályáját egyengette, mint Pompeiusét (Pro lege Manilia), Caesarét (De provinciis consularibus), és nem utolsósorban Octavianusét a Philippicákkal. Quintilianus szerint Ciceróról azt híresztelték kortársai, hogy uralkodik a törvényszékeken; később pedig neve azonossá vált az ékesszólással (10, 1, 112). Egyedülálló tehetsége kétségbevonhatatlan, azonban maga Cicero mindig azt hangsúlyozta, hogy sok-sok tanulással jutott fel a csúcsra. Beszédei folyamatos láncolatot alkotnak, mégis minden korszakában tudott időt szakítani arra, hogy elméleti kutatással szembesítse gyakorlatát. Jellemző, hogy ez a kirobbanó szónoki tehetség aránylag későn, huszonhat éves korában lépett először a szónoki emelvényre, s ennek okát abban kereshetjük, hogy előbb az elméletben akarta tisztán látni a retorika legnehezebb kérdéseit.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave