Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Kommentárok a gall háborúról és a polgárháborúról

Caesar írói hírnevét nem a fentebb említett műveinek köszönheti, hanem kommentárjainak. Ezeknek értékét és jelentőségét már kortársai felismerték, s az újabb korokban is mintául szolgáltak a klasszikus latinságra és a politikai célok írói eszközökkel történő propagálására. A De bello Gallico (A gall háború) című kommentárját 52/51 telén öntötte végleges formába, természetesen a háború évei alatt saját maga és tisztjei készítette feljegyzések, illetve a senatusnak évenként küldött jelentései alapján. A műnek ugyanis egységes kompozíciója van: az első és hetedik könyv győztes nagy csatáival és gondos kidolgozásával mintegy keretezi a művet, amelynek közepe táján helyezkedik el a két britanniai hadjárat (4–5.) könyv, a hatodikban pedig a kitérők a germánok és a gallok szokásairól. De ugyanilyen egységes az egész mű stílusa is, amely szintén azt mutatja, hogy az egyes könyvek megírását nem választhatta el sok idő. Egyébként ezt igazolja Hirtius Pansa, aki egy nyolcadik könyvvel egészítette ki Caesar művét, s ennek előszavában megjegyzi, hogy Caesar „könnyen és gyorsan írta meg” szóban forgó munkáját.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave