Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


A Nagy Bumm különlegességének okai

Térjünk most vissza ahhoz az alapkérdéshez, melyet ebben a részben meg szeretnénk válaszolni, nevezetesen, hogy univerzumunk vajon miért jutott el a Nagy Bumm állapotához, mely olyannyira különleges volt – ráadásul még ez a különlegesség is igen figyelemreméltó módon értelmezendő, hiszen a gravitációt tekintve entrópiája hihetetlenül kicsiny volt a lehetségeshez képest, ugyanakkor ez az entrópia minden más értelemben a maximálishoz volt közel. Ezt a komoly kérdést valamelyest elhomályosítja a kozmológia legtöbb megközelítésében polgárjogot kapott elmélet, mely szerint az univerzum a kezdeti időszakban exponenciális táguláson ment keresztül – ezt nevezik kozmikus inflációnak. Ez az időszak a Nagy Bumm után nagyjából 10–36 másodperctől 10–32 másodpercig tartott, és ezalatt az univerzum lineáris mérete hatalmas mértékben, 1020-, 1060- vagy akár 10100-szorosára nőtt. Ezzel magyarázzák a korai univerzum uniformitását (és még sok más egyéb jelenséget), miszerint a korai egyenetlenségeket mintegy „kivasalta” ez a tágulás. Azonban ezek az elméletek nem igazán adnak választ az 1. részben felvetett kérdésre, mely a Nagy Bumm különlegességének okait firtatta, ami viszont a termodinamika második törvénye alapjául szolgált. Nézőpontom szerint ez az egész inflációs elképzelés – mely szerint a ma megfigyelhető univerzum uniformitása egy, a korai fejlődési szakaszában bekövetkezett (inflációs) folyamatnak tudható be – alapvetően téves.

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave