Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


Az entrópiafogalom szilárdsága

A teljes univerzum entrópiáját érintő kérdéseket pillanatnyilag félretehetjük – egyelőre gyönyörködjünk Boltzmann képletének nagyszerűségében, mely igen jó entrópiadefiníciót ad, bármilyen fizikai rendszert is vizsgáljunk. Boltzmann 1875-ben mondta ki ezt a definíciót, mely komoly előrelépést jelentett a korábbiakkal szemben5, hiszen ezzel az entrópia fogalma teljességgel általános helyzetekben is alkalmazhatóvá vált, így már nem kellett különféle feltételezésekkel élni – például azzal, hogy a szóban forgó rendszer valamiféle stacionárius állapotban van. Mindazonáltal, még ennek a definíciónak is vannak homályos pontjai, melyek leginkább ahhoz a kérdéshez kapcsolódnak, hogy pontosan mit is értünk „makroszkopikus paraméter” alatt. Elképzelhető például, hogy a jövőben a folyadékok olyan jellemzőit is képesek leszünk megmérni, melyek ma még „mérhetetlenek”. Így megeshet, hogy egyszer nemcsak arra leszünk képesek, hogy adott pontokon megmérjük a folyadék nyomását, sűrűségét, hőmérsékletét és áramlási sebességét, de talán részletesebben is meg tudjuk határozni mozgásait, akár a molekulák szintjéig. Ezzel összhangban a szemcsésítést is finomítanunk kell a korábbiakhoz képest. Következésképpen folyadékunk entrópiája új technológiánk fényében némiképp csökkent értéket mutat majd.

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave