Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Az atomok periódusos rendszere

Az 1.2.4. táblázatot figyelmesen tanulmányozva észrevehetjük, hogy nagyobb főkvantumszámok esetén megismétlődik az adott mellékkvantumszámok beépülésének sorrendje. Az atomi elektronpályák betöltődése tehát periodikusan történik (görögül πϵριοδικός [periodikosz] = szabályosan ismétlődő, visszatérő). Ez a periodicitás az alapja az atomok periódusos rendszerének. Az első periódus mindössze két atomból, a hidrogénből és a héliumból áll. A háromelektronos lítiumatom harmadik elektronja számára már nincs szabad csomófelület-mentes elektronpálya, amelyen kellően közel juthatna az elektron a maghoz. Ezért a harmadik elektron az egy csomógömbös 2s-pályára kerül, amelynek energiája sokkal nagyobb az első héjon levő elektronokénál, és kiterjedése is nagyobb. A 10-es magtöltésű neonnál teljesen betelik az n = 2 főkvantumszámú elektronhéj is. Ekkor a két csomógömbös 3s-, majd az egy csomógömbös és egy csomósíkos 3p-pályák (l. 1.2.5. ábra) betöltődése következik, és így tovább.
1.2.8. ábra Az atomok periódusos rendszerének 32 oszlopos (átrendezés nélküli) változata. A táblázat alatt feltüntettük a vegyértékelektron-héjra utaló elnevezéseket is. A színezés a könnyebb áttekintést segíti. A 2He nem tartozik a p-mező elemei közé, hiszen alapállapotban nincs betöltött p elektronpályája. Hagyományosan mégis a nemesgázokkal azonos oszlopba szokás helyezni, mivel ennek az atomnak is nemesgáz tulajdonságai vannak

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave