Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Kőzetek

Az élettelen természetben számos kristályos anyag fordul elő, ezeket ásványoknak nevezzük. Az ásványok kémiailag homogén, egységes anyagok, összetételük kémiai képlettel kifejezhető és jól definiált fizikai tulajdonságaik vannak. Keletkezésük körülményeitől függően az ásványokat képező kristályok méretei változhatnak, a tizedmilliméterestől akár a méteres nagyságrendbe esnek, egy szép példányt az 1.3.7. ábrán láthatunk. A Föld szilárd köpenyének döntő többségét azonban nem kristályok, hanem mikroszkopikus méretű kristályokból és más anyagok keverékéből álló kőzetek alkotják. A kőzetek kémiailag inhomogén, nem egységes anyagok, összetételük tág határok között változik. Többségük olyan szilikátokból áll (l. 2.4.3. alfejezet), melyekben kisebb-nagyobb mennyiségben úgyszólván valamennyi uránnál könnyebb atomfajta megtalálható. A kőzetek három fő típusát különböztetjük meg.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave