Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Fémorganikus vegyületek

A fémorganikus vagy szerves fémvegyületek, a szervetlen és szerves anyagi rendszerek mellett önálló vegyületcsaládot képviselnek. A szerves fémvegyületek – definíció szerint – olyan vegyületek, amelyekben közvetlen fém-szén kötés található. Számos tankönyv és monográfia azonban a „fém” megjelölést – igen tágan – úgy értelmezi, hogy fémnek tekint minden olyan elemet, amelynek elektronegativitása kisebb, mint a széné (2,5). Ez természetesen nem igaz, hiszen ennek alapján ide sorolhatjuk a bórt, szilíciumot, arzént és egyéb nemfémes és félfémes elemet, azonban ezen pontatlanság mögött az a törekvés húzódik meg, hogy egységes keretbe foglalják a periódusos rendszer elemeinek szerves kémiáját. Precízen fogalmazva fémorganikus vegyületeknek nevezzük a valódi fémek szerves származékait (pl. Li, Na, Mg, Pb, átmenetifémek stb.), míg a félfémek (pl. Si, Ge) és nemfémes elemek (pl. B, P) szerves csoportokkal alkotott származékai esetében elemorganikus vegyületekről beszélünk. A szerves molekularész lehet karbanion (pl. C2H5 az etilnátriumban), szerves gyök (pl. CH3 • a dimetilhiganyban) és semleges molekula (pl. C2H4 a Zeise-sóban). A fém-karbidokat (pl. CaC2), -cianidokat (pl. [Fe(CN)6]3−) és -karbonilokat [pl. Ni(CO)4] nem tekintjük szerves fémvegyületeknek, noha fém-szén közvetlen kapcsolatot tartalmaznak. Ennek ellenére a karbonilokkal gyakran kivételt tesznek és a szerves fémvegyületekkel együtt tárgyalják őket, mivel tulajdonságaik, reakcióik, szerkezeti és kötésviszonyaik igen hasonlatosak a „valódi” fémorganikus vegyületekhez, továbbá az átmenetifém-karbonilok számos szerves fémszármazék szintézisének kiindulási anyagai.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave