Veszprémi Tamás

Általános kémia


A szilárd állapot jellemzői

Ahogyan a folyadékállapotot nehéz precízen definiálni, épp olyan nehéz a szilárd állapotot is. Két alapvető tulajdonságot célozhatunk meg, a viszkozitást, vagy a szabályos, kristályos szerkezetet. Előbbi esetben azt mondjuk, hogy a szilárd anyagok igazából csupán csak igen nagy viszkozitású folyadékok és mindössze megállapodás kérdése, hogy mekkora viszkozitásnál húzzuk meg a határt (legyen például η = 1013 poise), melynél nagyobb viszkozitású anyagokat szilárdnak, a kisebb viszkozitásúakat folyadéknak nevezzük. Az utóbbi tulajdonságot követve, a szilárd anyagok mikroszkopikus szerkezetét szabályosnak feltételezzük, a folyadékokét pedig nem. Ám amíg az első definíció nagyon is önkényes határvonalat húz a két halmazállapot között – vajon a szurok, a gumi, a polietilén, vagy a teflon szilárd-e vagy folyadék? – az utóbbi esetben nem tudunk mit kezdeni a folyadékkristályokkal, vagy pl. az üveggel, ami nem kristályos ugyan, de azért mégsem biztos, hogy bölcs dolog folyadéknak tekinteni. Mindezt szem előtt tartva, és a precíz definíciót gondosan elkerülve foglalkozunk a kristályos szerkezettel, valamint a szilárd-folyadék és a szilárd-gáz halmazállapotok közötti átalakulással.

Általános kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 051 9

A kémiának számos ága létezik (szerves, szervetlen, fizikai, analitikai, bio- és polimerkémia stb.), de általános kémia nevű diszciplínát nem ismerünk. Mégis: a General Chemistry, Allgemeine Chemie, Общая химия, kifejezések jól ismertek az egész világon. A világ minden részén százszámra találhatók ilyen címmel könyvek, és aligha van olyan egyetemi kémia fakultás, ahol ez a tantárgy ismeretlen. Az általános kémia kurzusok és könyvünk célja az, hogy az olvasó középiskolából hozott kémiai ismereteit olyan szintre segítse, amelyre a fenti szaktárgyak alapozhatnak. Feladata az alapfogalmak definiálása, mintegy a kémiai nyelv alapszókincsének megismertetése, a fontosabb fizikai és kémiai jelenségek és összefüggések megvilágítása.

A könyv több - tipográfiailag is elkülönített - szinten használható. Anyaga a középiskolai kémiától elvezet az egyetemek másod- és harmadéves fizikai kémia tárgyáig. A fontos jelenségek mellé a haladók számára mélyebb magyarázatokat mellékel, melyeket a kezdők nyugodtan átugorhatnak anélkül, hogy ez gátolná a fő gondolatmenet megértését. Az olvasót számos érdekesség, tudománytörténeti kitekintés, rengeteg színes ábra, fénykép és több száz kidolgozott példa is segíti.

Könyvünk elsőrendű célja tehát adott: bevezetés vagy inkább átvezetés a felsőfokú kémiába. A megcélzott olvasókör is adott: érdeklődő középiskolásoknak éppúgy szól, mint első- és másodéves, kémiát tanuló egyetemi hallgatóknak. Emellett ajánlható a középiskolák kémiatanárainak is: számos, a középiskolákban is könnyen használható anyagot tartalmaz - másként, mint ahogyan a középiskolákban általában tanítani szokás. Végül, de nem utolsósorban ajánljuk a könyvet mindazoknak, akik bármikor, bármilyen szinten belekóstoltak vagy belemerültek a kémia izgalmas világába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/veszpremi-altalanos-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave