Veszprémi Tamás

Általános kémia


Mi van az elemi cellában?

Ha ismerjük az elemi cella kristályrendszerét, még tág tere van a változatosságnak. Az5.44 ábra néhány lehetőséget mutat be. Az egyszerű köbös cellában a rácspontokon egymás mellett ülnek a részecskék. Ennek megfelelően átmérőjük egyenlő az elemi cella élhosszúságával. Ilyen a kristályszerkezete pl. a polóniumnak (az egyetlen fém, melynek ilyen a szerkezete), vagy a kálium-kloridnak. Ennek a kristályszerkezetnek a térkitöltése eléggé gazdaságtalan, a lehetséges térnek mindössze 52%-át tölti ki. Ezért is viszonylag ritka a természetben ez a típus. A térben centrált köbös kristály elemi cellájának nemcsak a csúcsain, hanem a közepén is egy részecske ül. A térkitöltés sokkal jobb, 68%. Erre példák az alkálifémek, a W, Mo, Fe, Ba, vagy a CsCl kristály szerkezete. Ha az elemi cellának nemcsak a csúcsain, hanem lapjainak a közepén is találunk részecskéket, viszont a közepén nem, az ilyet lapon centrált köbös rácsnak nevezzük. Erre példa a Cu, Ni, Al, Au, Pt, vagy az NaCl. Ez az egyik legszorosabb illeszkedésű rács, melynek térkitöltése 74%. Végül az ábrán látható az ún. szoros illeszkedésű hexagonális rács, mely – a nevéből is következően – ugyancsak igen jó térkitöltésű (74%). Ilyen kristályt alkot pl. az Mg, a Zn, Be, Sc, Te, vagy az Os.

Általános kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 051 9

A kémiának számos ága létezik (szerves, szervetlen, fizikai, analitikai, bio- és polimerkémia stb.), de általános kémia nevű diszciplínát nem ismerünk. Mégis: a General Chemistry, Allgemeine Chemie, Общая химия, kifejezések jól ismertek az egész világon. A világ minden részén százszámra találhatók ilyen címmel könyvek, és aligha van olyan egyetemi kémia fakultás, ahol ez a tantárgy ismeretlen. Az általános kémia kurzusok és könyvünk célja az, hogy az olvasó középiskolából hozott kémiai ismereteit olyan szintre segítse, amelyre a fenti szaktárgyak alapozhatnak. Feladata az alapfogalmak definiálása, mintegy a kémiai nyelv alapszókincsének megismertetése, a fontosabb fizikai és kémiai jelenségek és összefüggések megvilágítása.

A könyv több - tipográfiailag is elkülönített - szinten használható. Anyaga a középiskolai kémiától elvezet az egyetemek másod- és harmadéves fizikai kémia tárgyáig. A fontos jelenségek mellé a haladók számára mélyebb magyarázatokat mellékel, melyeket a kezdők nyugodtan átugorhatnak anélkül, hogy ez gátolná a fő gondolatmenet megértését. Az olvasót számos érdekesség, tudománytörténeti kitekintés, rengeteg színes ábra, fénykép és több száz kidolgozott példa is segíti.

Könyvünk elsőrendű célja tehát adott: bevezetés vagy inkább átvezetés a felsőfokú kémiába. A megcélzott olvasókör is adott: érdeklődő középiskolásoknak éppúgy szól, mint első- és másodéves, kémiát tanuló egyetemi hallgatóknak. Emellett ajánlható a középiskolák kémiatanárainak is: számos, a középiskolákban is könnyen használható anyagot tartalmaz - másként, mint ahogyan a középiskolákban általában tanítani szokás. Végül, de nem utolsósorban ajánljuk a könyvet mindazoknak, akik bármikor, bármilyen szinten belekóstoltak vagy belemerültek a kémia izgalmas világába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/veszpremi-altalanos-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave