Csomasz Tóth Kálmán, Ferenczi Ilona (sajtó alá rendező)

A XVI. század magyar dallamai


Formen des Schweinehirtentanzes in den Ungarischen Liedern des 16. Jahrhunderts

Die beliebteste Tanzliedform der ungarischen Volksmusik älteren und neuen Stils ist der sog. Schweinehirtentanz (ungarisch „kanásztánc“). Es ist eine viertaktige, vierzeilige Formel mit ungebundener Silbenzahl. Diese Formel ist rhythmisch sehr variabel und ermöglicht die Bildung isometrischer wie auch heterometrischer Strophen. Ihre Zeilenbildungsmöglichkeiten, die z. T. rein und selbstständig gebraucht werden, sind für andere betonte Versformen charakteristisch, wodurch diese Form außerordentlich biegsam und nach vielen Seiten offen erscheint. Eine Schweinehirtentanzzeile kann 6−16 Silben enthalten. Ihre spezifischen und am häufigsten vorkommenden Formen sind der Dreizehner 7+6 (4+3–4+2; Vaganten-Vers) und der Vierzehner 8+6 (4+4–4+2; Kolomeika-Vers). Zu diesem Typus gehört wahrscheinlich die im Pominoczky-Fragment aufbewahrte Melodie (Nr. 4).

A XVI. század magyar dallamai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 052 6

A 2017-es második kiadás gerincét továbbra is az 1958-as kiadás alkotja, ellenben a megnövekedett terjedelem miatt az anyagot két kötetre osztottuk. Az első kötetben foglalnak helyet Csomasz Tóth Kálmán tanulmányai, az énekek változtatás nélküli közreadása, valamint a versszakformák és sorvégzők mutatója. Bár a bővítéseket többnyire a második kötet tartalmazza, az első kötet XI. tanulmányfejezetében Csomasz Tóth Kálmán három újabb tanulmánya is helyet kapott: kettő a Huszár Gál 1560-as énekeskönyvéről, egy a Gálszécsi énekeskönyvnek az 1958-as kiadás után megtalált prágai töredékéről. A Huszár Gál énekeskönyvről készült tanulmányban az énekeket fakszimilében közöljük, hogy a szerkesztőnek a második kötetben javasolt dallam-értelmezését ennek alapján ellenőrizhesse az olvasó.

Az első kötet végén és a második kötet elején egy-egy táblázat, egy előre mutató és egy visszautaló igazítanak el az 1958-as első és a 2017-es második átdolgozott kiadás sorszámai között. Az első kötetben közölt tanulmányok dallamutalása, valamint a második kötet szöveg- és dallamjegyzeteinek utalásai kizárólag az első kötet dallamközléseinek sorszámaira vonatkoznak. Ennek következtében a táblázatok igénybe vétele elengedhetetlen a két kötet használatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csomasz-ferenczi-a-xvi-szazad-magyar-dallamai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave