Sztraka Lajos

Méréstechnika biomérnököknek


ITS-90

A termodinamikai hőmérséklet mérésére alkalmas gázhőmérők bonyolult szerkezetek, a velük való mérés nehéz, hosszadalmas, nagy gondosságot igényel és a kimenőjel nem elektromos. Ez tette szükségessé a Nemzetközi Hőmérsékleti Skála (International Temperature Scale) bevezetését. Az ITS értelmezési tartományán belül (13,8033 K – 1084,62 °C) jelenlegi tudásunknak megfelelő legnagyobb pontossággal közelíti a termodinamikai hőmérsékleti skálát. Először is rögzítették, hogy az egyes hőmérsékleti tartományokban milyen műszerekkel kell a hőmérsékletet mérni, hogy az ITS-nek megfelelő értéket kapjanak. Alacsonyabb hőmérsékleteken, 13,8033 K és 961,78 °C (Ag dermedéspontja) között Pt ellenállás-hőmérőt, 961,78 °C fölött a fekete test sugárzásán alapuló sugárzásmérőket használnak. A műszerek felépítését és használati módját is részletesen leírták.

Méréstechnika biomérnököknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 048 9

A jegyzet 2020. februári frissítése során módosult a 2. fejezet, illetve a jegyzetet egy Függelékkel egészítette ki a szerző.

A frissítésre azért volt szükség, mert 2019. május 20-án életbe lépet az SI rendszer 7 alapegységének új, egységes és végleges definíciója. A továbbiakban az alapegységeket természeti állandókkal definiálják, amelyek értékét rögzítették, tovább nem pontosíthatók. Ezzel az alapegységek definíciója és megvalósítása élesen szétvált. A definíciók tökéletesen pontos értékeket adnak, a megvalósítások (elsőrendű etalonok) pontossága viszont javulhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sztraka-merestechnika-biomernokoknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave