Sztraka Lajos

Méréstechnika biomérnököknek


Nagy pontosságú folyamatos harmatpontmérő

A folyamatos légnedvességmérési módszerek közül két jellegzeteset ismertetünk. A 22.1. ábrán egy folyamatos harmatpontmérő vázlata látható. A berendezés legfontosabb része az a tükör (8), amelyre a harmatponton a pára lecsapódik. Az ábrán az 1-es és a 2-es fényemittáló diódák (LED), amelyek fényét a 4-es és az 5-ös fototranzisztorok érzékelik. (A fototranzisztorok olyan tranzisztorok, amelyek kollektoráramát a bázis megvilágításával szabályozhatjuk.) A 3-as a LED-ek tápegysége. A 2-es LED fénye a tükörről verődik az 5-ös fototranzisztorra. A 6-os differenciálerősítő, amely a két fototranzisztor jelének különbségét erősíti. A 9-es szürke ék segítségével optikailag ki lehet egyenlíteni a két fényutat. Így a különbség nulla lesz, ha a tükör felületén nincs lecsapódott pára.

Méréstechnika biomérnököknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 048 9

A jegyzet 2020. februári frissítése során módosult a 2. fejezet, illetve a jegyzetet egy Függelékkel egészítette ki a szerző.

A frissítésre azért volt szükség, mert 2019. május 20-án életbe lépet az SI rendszer 7 alapegységének új, egységes és végleges definíciója. A továbbiakban az alapegységeket természeti állandókkal definiálják, amelyek értékét rögzítették, tovább nem pontosíthatók. Ezzel az alapegységek definíciója és megvalósítása élesen szétvált. A definíciók tökéletesen pontos értékeket adnak, a megvalósítások (elsőrendű etalonok) pontossága viszont javulhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sztraka-merestechnika-biomernokoknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave