D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


Köszönetnyilvánítás

Kutatásaim, írásaim könyv formájában való megvalósulását nagyon sokan segítették. A témával való foglalkozás útján, még doktori hallgatóként, témavezetőm, Nagy József indított el. Hálás vagyok, hogy éppen tőle tanulhattam az első lépéseket, aki azóta is precíz figyelemmel és fáradtságot nem ismerő türelemmel terelget tudományos munkáimban. A könyvben szereplő kutatások megvalósítása Csapó Benő segítsége nélkül nem jöhetett volna létre. Köszönöm, hogy részt vehettem a kutatási projektjeiben, és külön köszönöm, hogy tagja lehetek az általa vezetett szakmai csoportoknak! A kollégáimmal (Csíkos Csabával, Fejes József Balázzsal, Józsa Krisztiánnal, Kasik Lászlóval, Korom Erzsébettel, Molnár Edit Katalinnal, Molnár Gyöngyvérrel, Vidákovich Tiborral, Zsolnai Anikóval) való szakmai beszélgetések és közös munkák további kutatási kérdések feltevésére és megválaszolására késztetnek. A Neveléstudományi Intézet minden oktatója és dolgozója olyan szakmai hátteret és munkahelyi légkört biztosít, amelyhez jó tartozni. Köszönöm nekik, hogy tudományos munkáimat támogatják és segítik! Köszönöm a kérdőíveket, teszteket kitöltő tanulók és a mérésekben, fejlesztésben részt vevő pedagógusok munkáját! A családom tagjai nemcsak nyugodt körülményeket biztosítottak, hanem inspiráltak is az alkotómunkára. Általuk és értük értelmet nyer minden feladat, ami eddig és ezután is helyet kap az életemben.

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave