D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


Az önszabályozott tanulás mérőeszköze

A nemzetközi minták alapján irányításommal kidolgoztunk egy kérdőíves mérőeszközt a tanulás önszabályozásának vizsgálatára. A mérőeszköz kialakításában nagy szerepet játszott a nemzetközileg egyik legismertebb kérdőív, Pintrich által összeállított MSLQ kérdőív struktúrája és tartalmi felépítése (Pintrich és mtsai, 1991). A szerzővel személyesen is felvettem a kapcsolatot, és írásai révén jutottunk el kérdőívünk végső formájához. Nem követtük pontosan a Pintrich-féle kérdőív minden pontját, mivel úgy ítéltük meg, hogy a magyarországi oktatási rendszerre nem ültethető át a kérdőív összes tétele, de struktúrájában azonos kérdőívet alakítottunk ki. A szerző mérőeszköze két fő részből tevődik össze: motivációs alskálából és tanulási stratégiákra vonatkozó alskálából (Pintrich és mtsai, 1991).11 Ennek alapján mi is két fő részre bontottuk kérdőívünket, a tanulási stratégiák és tanulási motívumok skálára, amely összesen 81 tételt tartalmaz. 12

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave